Дві золоті медалі на двох Паралімпіадах до 20 років — титулований і перспективний Михайло Сербін

На четвертий день Паралімпіади-2024 відбулося вісім фінальних запливів у плаванні. В одному з них Михайло Сербін здобув золоту медаль і встановив новий світовий рекорд. Український параплавець переміг на дистанції 100 метрів на спині в класі S11 (для незрячих спортсменів). У фіналі він проплив дистанцію за 1:05.84 хвилини, покращивши свій попередній світовий рекорд на 0,17 секунди.

Цей заплив став визначним не лише для одного українського спортсмена. У фіналі змагань на дистанції 100 метрів на спині в класі S11 також виступав Данило Чуфаров, який завершив гонку з третім результатом і здобув бронзову медаль. Ця нагорода стала п'ятою в його спортивній кар'єрі. Данило вже має на своєму рахунку дві срібні та три бронзові медалі Паралімпійських ігор.

Сумарно українські плавці на змаганнях у Парижі-2024 вже здобули 23 медалі, серед яких 3 золоті, 7 срібних та 13 бронзових. Цей показник становить майже дві третини від загального числа медалей, завойованих українськими спортсменами в усіх дисциплінах, які нараховують 35 відзнак. Серед цих атлетів є видатні особистості. Одну з них ми висвітлимо у нашому матеріалі.

Свою кар'єру на головних змаганнях -- Паралімпіаді, вихованець харківської школи плавання розпочав, коли йому було лише повних 17 років, у Токіо-2020. Але Сербін аж ніяк не був боязким новачком. Уже на тих Іграх він завоював своє перше золото і звання чемпіона Паралімпійських ігор. При цьому, на той момент він уже був медалістом чемпіонатів Європи. На ЧЄ-2018 Михайло завоював два срібла, а через три роки, на турнірі 2021 року, який пройшов перед самим початком Паралімпіади, завоював три золота, срібло і три бронзи.

Минуло три роки, і за цей олімпійський цикл, скорочений через пандемію коронавірусу з чотирьох до трьох років, Сербін поповнив особисту колекцію титулом чемпіона світу, який завоював двічі, і, загалом, значною колекцією нагород світових першостей. За цей час пройшли чемпіонати світу-2022 (Мадейра, Португалія) і 2023 (Манчестер, Велика Британія). І на обох цих змаганнях він завоював золото на своїй коронній дистанції -- 100-метрівці на спині. Також він виборов на ЧС-2022 срібло на 200-метровій дистанції комплексним плаванням, на 400-метрівці вільним стилем, і бронзу на 100-метрівці вільним стилем. А на турнірі в Манчестері, рік потому, дві бронзи -- на 100-метрівці вільним стилем і 200-метрівці комплексом.

Таким чином, на Париж-2024 Сербін прибув у статусі найдосвідченішого і найтитулованішого спортсмена, маючи за плечима численні виступи на провідних світових турнірах. Водночас українському плавцю наразі лише 20 років, а 21 рік йому виповниться тільки 5 жовтня. Свій день народження він святкуватиме вже як дворазовий чемпіон Паралімпійських ігор.

На своїй "коронці" -- 100-метровій дистанції на спині, Сербін не тільки фінішував першим, а й, як ми вже зазначили, оновив власний же світовий рекорд. При цьому, після фінішу плавець зазначив, що йому "було неважко".

"Перші 50 метрів були нескладними, оскільки я стартував з великою силою та відштовхнувся від бортика, буквально "пролетівши" басейн. На останніх 50 метрах стало зрозуміло, що подолати дистанцію буде неважко. Я не знав до самого кінця, який результат покажу, але коли вийшов із води, мене повідомили, що я став першим і встановив новий світовий рекорд", -- розповів Сербін.

Михайло почав плавати в сім років -- не пізно, і не рано, стандартний вік для дитини, яка в майбутньому може підкорити світові та олімпійські вершини. І дуже скоро стало зрозуміло, що, якщо докласти зусиль, можна домогтися більш вражаючих результатів. А тренер розвинув дитячі успіхи Сербіна до другого дорослого розряду. Але... Потім з'ясувалося, що треба повністю переробляти техніку спортсмена. Незрячі плавці використовують таперовку, коли тренер за кілька метрів до бортика б'ють по воді вудкою зі спеціальною насадкою: це сигнал, що час розвертатися.

Парадокс плавця Сербіна виявляється в тому, що він надає перевагу плаванню на довгі дистанції у відкритій воді, але в басейні зосереджується на короткій 100-метровій дистанції.

"Михайло зауважує, що здатен подолати три кілометри у воді й лишень тоді відчути легку розминку."

Зазвичай він тренується п’ять разів на тиждень, а під час зборів і підготовки до важливих змагань — двічі на день. Додатково займається в залі, працюючи на тренажерах. Молодому спортсмену необхідно підтримувати свою форму.

За межами басейну Сербін веде звичайне життя молодої людини зі своїми інтересами та хобі, незважаючи на те, що він не бачить. Наприклад, Михайло з легкістю може визначити марку та модель телефону, просто провівши по ньому пальцями. Він добре розбирається в технологіях і ґаджетах: перепрошиває смартфони для друзів, оптимізує програми для зручного читання книжок і постійно носить із собою легкий кишеньковий комп'ютер вагою всього 500 грамів. Михайло впевнено користується своїми ґаджетами, месенджерами на особистому телефоні та різноманітними іграми.

Водночас, Михайло стикається і з буденними труднощами. Першу свою нагороду він здобув ще в шкільному віці, коли йому було 17 років. І далеко не всі змогли знайти в собі сили привітати переможця.

"Мене привітали з перемогою викладачі та друзі, -- розповідає Міша. -- А от однокласники -- ні. Я вже до цього звик, але це трохи кумедно".

У минулому Сербін завершив навчання в музичній школі, до сьогодні займається співом і створенням пісень. Протягом певного періоду він прагнув одночасно розвивати музичну та спортивну кар'єри, але швидко усвідомив, що не зможе успішно поєднувати обидва напрямки через обмежену кількість часу.

"Михайло, з усмішкою на обличчі, зазначає: "Міг би розповідати численні життєві історії як комік або занурюватися в глибини філософії. Але я вибрав плавання, бо тільки у воді відчуваю справжню гармонію".

Сербіну всього 20 років, отже, попереду на нього чекає ще багато Паралімпіад.

Напередодні Чемпіон розповідав історію унікальної Оксани Бурковської, яка в уже солідному, за мірками спорту, 27-річному віці, тільки дебютувала на Паралімпіаді-2008 у Пекіні, а через 16 років, у Парижі-2024, завоювала свою п'яту золоту медаль на п'ятих у кар'єрі Іграх поспіль.